اخبار تازه :
ویدئوی آذری
ویدئو و فیلم | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

دوشنبه 24 شهريور 1393 - 18:19:50


افت محسوس دما در اردبیل


اداره ‌کل هواشناسی استان اردبیل خبر داد
افت محسوس دما در اردبیل

با کاهش و تعدیل دمای هوا در روزهای اخیر، شهر اردبیل سیمای فصل پاییز را به خود گرفت.به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، بر اساس اعلام صبح امروز هواشناسی استان اردبیل ،دمای هوا که به شکل محسوس افت کرده و صبح امروز خنکای تابستان جای خود را به سرمای زودرس پاییزی داد کاملاً در شهر اردبیل محسوس بود به طوری که بسیاری از گردشگران و مسافران که در چادرها و برخی از بوستان‌های سرعین و اردبیل اقامت گزیده بودند رخت سفر بسته و به مناطق گرمسیر مراجعت کردند.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان اردبیل ناپایداری‌های جوی به ویژه هوای بسیار خنک در اردبیل در روزهای آینده به دلیل ورود یک سامانه بارشی ادامه پیدا می‌کند تا در برخی از ساعات ریزش خفیف و پراکنده باران را شاهد باشیم.

اردبیل در نیمه اول امسال با کم بارش ایام تاریخی خود روبه‌رو بوده به طوری که اکثر منابع آب این استان با بروز پدیده خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها به حداقل رسیده و دست مردم این شهر رو به آسمان باز بود تا باران رحمت الهی آغاز به باریدن کند.


استان اردبیل | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

دوشنبه 24 شهريور 1393 - 07:17:02


پروژه جاده سرچم ناقص اجرا شده است


استاندار اردبیل:
پروژه جاده سرچم ناقص اجرا شده استاستاندار اردبیل گفت: جاده اردبیل ـ سرچم پروژه خوبی بوده اما ناقص اجرا شده و در وضعیت کنونی تنها سردرد آن نصیب ما شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، مجید خدابخش صبح امروز در جلسه کمیسیون ایمنی راه‌ها در اردبیل اظهار کرد:‌ کاهش تلفات و تصادفات اقدام خوبی بوده که در یک سال گذشته به ویژه در پنج ماهه امسال با همکاری و همراهی خوب پلیس راه و نیروهای امدادرسان انجام شده و قطعاً نتایج آن مفید به فایده خواهد بود.

وی گفت: برای ما تعداد تصادفات مهم است نه اینکه بخواهیم روی کشته‌ها و تعداد آن مانور دهیم چرا که در معیار کشوری نیز بر کاهش تصادفات تاکید می‌کنند تا ضریب ایمنی در این زمینه ارتقا یافته و افزایش پیدا کند.

رئیس کمیسیون ایمنی راه‌ها به برخی از ایرادات و اشکالات و راه‌ها و مسیرهای ارتباطی و ضرورت اصلاح نقاط حادثه‌خیز به عنوان یک اولویت اشاره کرد و افزود: جاده اردبیل ـ سرچم هر چند پروژه خوبی بود که اجرا شد ولی ناقص اجرا شدن آن امروز سردردی برای همه ما شده است در حالی که در دنیا از احداث راه‌ها از مدل لوپ استفاده می‌کنند تا جاده‌سازی در مناطق کوهستانی به شکل هوایی انجام شده و از شدت تصادفات کاسته شود.

خدابخش ایمن‌سازی جاده‌ها را امری ضروری و حیاتی خواند و بیان کرد: در ایمن‌سازی باید به رغم کمبود اعتبارات به نحوی برنامه‌ریزی و اقدام شود تا کاهش تصادفات را همراه با سهولت تردد‌ها شاهد باشیم.

این مسئول تکمیل زیر‌گذر حکیم‌قشلاقی و اجرای تونل‌ها و پارکینگ‌ها را در جاده‌های مختلف و عملیاتی شدن حفاظ در کنار‌گذر پل‌ها و کانال‌ها را یادآور شد و گفت: بخشی از این کارها را باید به سرعت انجام دهیم تا قبل از فصل زمستان ایمنی راه‌ها و تردد در آنها تقویت شود.

استاندار اردبیل موضوع آموزش را به ویژه برای رانندگان و راکبان موتور‌سیکلت یادآور شد و تاکید کرد:‌ بر اساس آمارهای ارائه شده 40 هزار موتور‌سیکلت فاقد پلاک در حال تردد و فعالیت هستند که در کنار ساماندهی آنها باید آموزش راکبان و جلوگیری از برخی حوادث ناگوار در دستور کار باشد و پلیس نیز تلاش کند تا برخوردها سلبی نبوده و بیشتر به سمت ارشادی پیش برود.

خدابخش ادامه داد: ما نمی‌توانیم یک شبه ذهن مردم را در اعمال قوانین و مقررات جدید تغییر دهیم همانطوری که رئیس پلیس راهور اخیراً اعلام کرد که به رغم جرایمی که از بابت تخلف در گردش به راست رانندگان به ثبت رسیده مورد بخشودگی قرار گرفته و از آبان ماه قرار است این مقررات جدید را اجرایی کنند که این خود رفتار ارشادی پلیس را نشان می‌دهد.

وی حفظ شان و ابهت پلیس را در برخورد با برخی تخلفات و جرایم و پیشروتر از آن موضوع ارشاد و راهنمایی را یادآور شد و عنوان کرد: قرار نیست همه تخلفات با جریمه کردن اصلاح شود چرا که گاه با یک اقدام فرهنگی و ارشادی اصلاح رفتار انجام شده و تخلفات کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، رئیس شورای حمل و نقل و ترافیک استان در پایان سخنان خود ضرورت توجه به ضوابط و قوانین و مقررات و همچنین ایمن‌سازی محورهای مواصلاتی را ضروری اعلام کرد و افزود: ما به صورت ماهانه این جلسات را برگزار می‌کنیم تا موارد مختلف مورد رصد و پیگیری قرار گیرد.استان اردبیل | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

پنجشنبه 20 شهريور 1393 - 18:32:13


با علی پرمهر هنرمند موسیقی ایرانی و آذری آشنا شویم(پاشا صادقی پور)


مختصری از سوابق هنری علی پرمهر هنرمند موسیقی(متولد روستای پرمهر بخش موران گرمی)همکاری با خواننده های مطرح پاپ نظیر محسن چاووشی (اولیت تراک آلبوم ژاکت) فرزاد فرزین(هفتمین تراک آلبوم شانس) حمید عسگری (کما 3 و ...
مدیر اجرایی ده ها آلبوم سنتی وپاپ
عضو خانۀ موسیقی تهران
آهنگسازی و اجرای آلبوم ترکی (یاغیش آلتیندا) که تا چند ماه آینده تقدیم هموطنان عزیز به ویژه آذربایجانی ها خواهد شد
همکاری با صدا وسیمای تهران در زمینۀ نوشتن تیتراژ سریال (شب شیشه ای و ...)
فراگیری موسیقی ایرانی(آواز) نزد اساتید کشور آقای نوربخش وخانم هنگامه اخوان به مدت 10 سال


چند آهنگ از این هترمند:

دانلود:[/b][/size]
دانــــــــــــــــــــلــــــــــــــــــود1

دانلود:[/b][/size]
دانــــــــــــــــــــلــــــــــــــــــود2

دانلود:[/b][/size]
دانــــــــــــــــــــلــــــــــــــــــود3


صدا و آوا | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

سه شنبه 18 شهريور 1393 - 12:07:48


پدرو مادر هستند


بزرگ شديم و فهميديم كه دارو آبميوه نبود!

بزرگ شديم و فهميديم بابابزرگ ديگر هيچگاه باز نخواهد گشت، آنطور كه مادر گفته بود!

بزرگ شديم و فهميديم چيزهايی ترسناك تر از تاريكی هم هست...

بزرگ شديم...
به اندازه ای كه فهميديم پشت هر خنده ی مادر هزار گريه بود!
و پشت هر قدرت پدر يك بيماری نهفته...

بزرگ شديم و يافتيم كه مشكلاتمون ديگر در حد يك شكلات، يك لباس يا كيف نيست...

و اين كه ديگر دستهايمان را برای عبور از جاده نخواهند گرفت و يا حتی برای عبور از پيج و خم های زندگی!!!

بزرگ شديم و فهميديم كه اين تنها ما نبوديم كه بزرگ شديم، بلكه والدين ماهم همراه با ما بزرگ شده اند و چيزی نمانده كه بروند!
و يا هم اكنون رفته اند...

خيلي بزرگ شديم وقتی فهميديم سخت گيري مادر عشق بود
غضبش عشق بود
و تنبيه اش عشق...

خيلی بزرگ شديم وقتی فهميديم پشت لبخند پدر خميدگی قامت اوست!

عجيب دنيايی ست
و عجيب تر از دنيا چيست و چه كوتاه ست عمر


معذرت ميخواهم فيثاغورس!
پدر سخت ترين معادلات ست!

معذرت ميخواهم نيوتن!
راز جاذبه، مادر است!

معذرت ميخواهم أديسون!
اولين چراغهای زندگی ما، پدرو مادر هستند...
[ارسال شده توسط لیلا]


پندها و نصیحت ها | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

دوشنبه 17 شهريور 1393 - 20:43:02


دانلود آهنگ آذری شماره 6


این آهنگ کاریست از علی پور مهر(ارسال شده توسط پاشا صادقی پور)قطعه با نام Evdan

دانلود:

دانــــــــــــــــــــلــــــــــــــــــود


صدا و آوا | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

يكشنبه 16 شهريور 1393 - 21:58:04


ولادت امام رضا (ع)


سالروز ولادت امام رضا (ع) را خدمت بازدیدکنندگان عزیز تبریک می گوییم.مطالب سایت | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

شنبه 15 شهريور 1393 - 22:11:21


ویدئو موزیک آذری از Sexavet Memmedov
مطالب سایت | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

جمعه 14 شهريور 1393 - 21:54:24


ویدئوی آذری
ویدئو و فیلم | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

جمعه 14 شهريور 1393 - 16:07:59


قلعه "بوینی یوغون" تاریخ رازآلود 4500 ساله/ ماجرای گردشگرانی که بازنگشتند


بعد از طی 52 کیلومتر از سمت جنوب مرکز استان و گذر از شهرستان نیر روستایی بر روی نقشه هویدا می شود که به کورعباسلو شهره است. روستایی که در دامن یکی از اسرار آمیز ترین قلعه های باستانی آرمیده است.

قلعه و منطقه باستانی بوینی یوغون در روستای کورعباسلو نیر یکی از مهمترین دژهای این منطقه از قبل از تاریخ اسلام بوده و هم اکنون نشانه هایی از تمدن چهار هزار و 500 ساله پیش از دوران مفرغ تا عصر اشکانی و دوران اسلامی در آن یافت می شود.
استحکام سنگی بی نظیر قلعه
قلعه بوینی یوغون (گردن کلفت) روی قطعات عظیم سنگ واقع شده تا جایی که استحکام این دژ موجب شده مردمانی که قرن ها قبل در این منطقه می زیسته اند باور خرافی مبنی بر گم شدن گردشگران و افراد کنجکاو مراجعه کننده به قلعه داشته باشند.
امروزه با ساماندهی قلعه و بررسی معماری آن علل بروز اینگونه خرافات در بین مردمان آن دوران مشخص شده چراکه دیواره های سنگی که ارتفاعی حدود ۳۰۰ متر دارند قلعه را از دو جناح غیرقابل نفوذ کرده بنابراین دسترسی به آن غیرممکن بوده و افراد مراجعه کننده که از سوی دیگر بازمی گشته اند، گمشده تلقی می شده اند.
عمده مصالح به کار رفته در این دژ سنگ و ساروج است، ملاط ساروج به خوبی قابلیت خود را در طول تاریخ به عنوان چسباننده سنگ ها نشان داده و برای فضاهای داخل قلعه از مصالحی چون آجر و خشت نیز استفاده شده است.
حوضچه های دست ساز سنگی با عمق ناپیدا
اولین ساکنان این قلعه به دلیل اینکه در ارتفاع سکونت داشته اند، برای دستیابی راحت به آب، حوضچه های سنگی را در بالای قلعه ساخته اند. حوضچه هایی که باز گرفتار باورهای خرافی شده و در بین اهالی با عمقی بسیا زیاد و ناپیدا از آن یاد می شود.
به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل این استخرهای سنگی فرصت مطلوبی برای ذخیره سازی آب برف و باران فراهم می کرده است.
یحیی نقی زاده تصریح کرد: تعدادی جوی های کوچک در سطوح صخره های اطراف این استخرها قابل مشاهده است که وظیفه هدایت آب برف و باران برای ذخیره سازی را بر عهده دارند.
وی تاکید کرد: تعداد قابل توجه و ابعاد حوضچه ها می تواند دلیلی بر زندگی و سکونت گروه قابل توجهی از مردم باشد.
به گفته نقی زاده چنین معماری در دنیا بی نظیر بوده و موجب شده قلعه بوینی یوغون به یک اثر شاخص باستان شناسی تبدیل شود.
آسیاب سنگی دیگر یادگار حیات چهار هزار ساله
اگر پله های دست ساز سنگی این قلعه را از نظر بگذرانیم در کنار این مجموعه می توان آسیاب سنگی را نیز مشاهده کرد.
کارشناسان معتقدند بقایای این بنای سنگی که در جبهه جنوب غربی قلعه پیداست جزیی از تاسیسات دفاعی و ارتباطی قلعه بوده است.
رونق قلعه در عهد اشکانی
کارشناس باستان شناسی استان اردبیل معتقد است با وجود آثار شاخص از چهار هزار سال قبل در این منطقه عمده رونق این قلعه در دوران اشکانی و همزمان با جنگ ایران و روم بوده است.
میر روح الله محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: در این مقطع تاریخی با افزایش جمعیت مواجه ایم و قلعه بیش از آنکه کاربرد نظامی پیدا کند محل سکونت بوده است.
وی افزود: وسعت بالغ بر ۳۰۰ هکتار و چند لایه ای بودن قلعه نشان دهنده استمرار سکونت انسان از دوره اشکانی تا دوره صفوی است.
به گفته محمدی واقع شدن در ارتفاعات و امکان کنترل منطقه در صورت حمله دشمن، موقعیت طبیعی، دست یابی به آب و غذای کافی و امکان حفاظت قابل توجه موجب شده قلعه بوینی یوغون در طول تاریخ هم استفاده نظامی و هم مسکونی داشته باشد.
تناسب معماری با کاربری قلعه
استان اردبیل در تمام مناطق خود قلعه های مستحکم به مانند بوینی یوغون دارد، قلعه قهقهه، دیو قلعه سی، کهنه قلعه و قلعه ارشق در مشگین شهر، قیز قلعه سی در بیله سوار، اولتان در پارس آباد، قلعه خشتی گیلوان در خلخال و قلعه یل سویی در گرمی شاخص ترین قلعه های موجود در پهنه اردبیل است.
به عقیده مسئول موزه باستان شناسی اردبیل قلعه های این منطقه متناسب با کابری آن احداث می شده و به همین دلیل در مصالح، میزان نفوذ پذیری، وسعت و امکانات قلعه تفاوت دارند.
محمدی اضافه کرد: به عنوان مثال قلعه قهقهه به عنوان زندان سیاسی بوده به همین دلیل اطراف قلعه پرتگاه است.
وی تاکید کرد: قلعه بوینی یوغون نیز معماری با کاربرد نظامی و در عین حال مسکونی داشته و از هر دو منظر امکانات لازم را دارا است.
کاوش های اولیه در قلعه بوینی یوغون موجب شد این منطقه به عنوان سایت موزه روباز در کشور معرفی شود. موزه ای که حکایت زندگی مردمان هزارهای قبل بوده و گردشگران می توانند از این اثر شاخص تاریخی و نیز طبیعت زیبای منطقه استفاده کنند.
منبع: مهر

[ارسال شده توسط علی خسروی]


مطالب سایت | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

چهارشنبه 12 شهريور 1393 - 19:27:07


برو به صفحه       >>