اخبار تازه :
عکس های از نوروز 1392(پریسا خدایاری) 3
تصاویر | ارسال نظر: 1 |  نسخه مناسب برای چاپ

چهارشنبه 28 مرداد 1394 - 20:07:39


بیر غزل(علی خسروی)


اوره گیمین آجی سین چکمه ره م سنین اوزونه
أیاقی نین توزونو سؤرمه چکمیشم گوزومه

قولاغ منیمدیر ایشیت سم سوزونن اینجیمه ره م
اینان بوتون سوزونو آیه بیلمیشم سوزومه

حیاتین اوره جی سین تکجه سندن ایزله میشم
بو ایزله مک منی آرتیق سانیب گلیب دوزومه

بوتون فلاسفه نی چوخ کیتابدان آنلامیشام
سنین یولون منه قالدی ؛ قاییتدیم اوزلوگومه

دییرلر آدمی شیطان بهشتدن آتدی چوله
حایف بشر بیله عشقین سیخیلدی گولگه سینه

بو آندا بیر قارا ایبلیس ؛ پیشیردی شوربامیزی
آزی قاچیب ؛ چوخو آنجاق ایلیشدی چومچه سینه

آییلمادیق آتامیز هایلادی یا سیلگه له دی
پیچیلتی پؤشگونه دوشدوک ایناندیق اوزگه سینه

حیاتدا قورخوم اودور (خسروی) دونرگه دونه
کی بیر زامان دییه لر اوخ بورولدو ترسه سینه

(ع _ خسروی) کوراباز ۹۴/۵/۱۲


مطالب سایت | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

يكشنبه 25 مرداد 1394 - 13:55:45


من سانيرام سن بويوك بير داغ سان


من سانيرام سن بويوك بير داغ سان«فرهاد» شاعري سودا زده است كه به شدت شيفته طبيعت اردبيل و روستايش «كورابازلي» بوده و سرشتگي اش با فضاي روح نواز سرزمين مادري جلوه اي ويژه به سروده هاي وي داده است درحقيقت اين ترانه سراي بزرگ آذربايجان درست در آنجايي به شاعري خلاق و با ذوق تبديل مي شود. كه در هزار توي زمان كودكيش بسر برده و تصاوير زيبايي هاي دلكش آن دوران را با شامه اي تيز و با همه وجود، احساس مي كند. مواردي كه مناظر و اسرار آميز دامنه ساوالان بخصوص در فصل بهار و دميده شدن روح و نفش زندگي در ديار لطيف و در عينم حال سترگ آن نواحي تخيل شاعر را به تمامي تسخير كرده و او را با خود همانند مي نمايد.

گفتني است كه خزائن حسي انباشته شده تا اوان جواني «فرهاد» از فضاي حيات طبيعي و اجتماع ي كورابازلي از آن چنان حجم و غنايي بهره مند است كه قلب و روح شاعر جوان را جز در آغوش آن تاب زندگي وحيات نيست به گونه اي كه فراق و جدايي از اين همزاد قدرتمند آنچنان هستي پر شور وي را به تلاطم در مي آورد كه از آن ميان بزرگترين شاهكار ادبي تمام طول زندگي اش يعني شعر «آيريليق» در غرب شكل مي گيرد. در واقع افسون طبيعت پيرامون، شاعر را به نحوي اسير و دلباخته خود كرده است. كه وي همواره در اصطراب مداوم جدايي از معشوق به سر برده و به عبارتي ديگر تداوم اين چنين رابطه اي دل نگراني اصل او را در غربت شكل مي داده است. و به همين است كه پس از بازگشت به سرزمين وطني و وصال معشوق در حقيقت مرگ عشق فرار رسيده و فرهاد خيلي زود هنگام به نقطه اوج خلاقيت شعري نائل گرديده است.

ابراهيمي، شاعر و منادي عشق و زيبايي هاي دست يافتني است. او انساني بسيار واقعي و ملموس بوده و به همين خاطر است كه هر جا در قالب هايي غنايي وسبك ماهني شعر سروده محصول ادبي اش قابل توجه و استادانه است. و در آنجايي كه از زمينه وجودي خود فاصله گرفته به سبك هاي ديگر شعر پرداخته آفريده هايش از قابليت هايش فاصله مي گيرد.

سراينده «آيريليق» هيچ وقت در پي مبارزه براي در انداختن و برپايي جهاني خود خواسته و يا ايدئولوژيك نبوده و پيشتر از آن كه ايده آليسم عصر بتواند او را در دنياي خود پژمرده كند دلبسته واقعيات موجود بويژه داشته هاي طبيعي محيط روستاهاي آذربايجان است. به گونه اي كه در اوج عشق صميميت و با نهايت يك رنگي به رابطه اي عميق و دروني خود با زيبايي هاي حيات واقعي خويش اعتراف كرده و درجاي جاي ماهني ها و غزليات خود با آن دمخور مي باشد. و از اين بابت مي توان گفت «فرهاد» شاعري مردي است و در عين حال مملو از فرهنگي پربار و آفرينشگر و بسيار نيرومند كه به مانند چشمه هاي جوشان دامنه هاي ساوالان دائم در حال جاري شدن است. و لطافت و رواني و غناي ماهني هاي او دست به خلق دنيايي زده است همزاد بهشت، و تلألو خيال، روح و سرگشتگي ذاتي موجود انساني در كلمه به كلمه آن گاه تا به اوج فلك قامت مي كشد. و كهكشاني از عشق و لذت به ظرافت بلور خواننده را درخود احاطه كرده و چون ساحري توانا هستي او را به خويشتن تا به بي نهايت به پرواز در مي آورد.

در شاعر «فرهاد» از قلندرمابي هاي رايج در فضاي شعر آذربايجان اثري نيست و در واقع در لابه لاي آن به هيچگونه خصيصه اي درويش مسلكي، حقيقت پرستي، نواهاي شكست وتباهي و عشق هاي لاهوتي و فرا زميني برخورد نمي كنيم. ويژگي هايي كه به خودي و خود بسياري از تواناترين شاعران آذربايجان را به تباهي و حتي چون « ساحر» به مرگي خود خواسته رهمنون كرده است. به اين سبب بايد گفت كه آفريننده « آيريليق » شخصيتي انعطاف پذير و اين جهاني داشته و در سازشي كم نظير با محيط طبيعي واجتماعي خود زيسته است .

به گونه اي كه در محصولات شعري ابراهيمي حتي كلماتي كه داراي بار معنايي منفي هستند و فضاي شعر را به تلخي و ناكامي پيوند مي زند ، از اين نوع تداعي ها فاصله داشته و براي مثال و واژه هايي مثل «گئجه لر» حالتي دلپذير و مثبت به خود گرفته است و اين پركاربردترين كلمه در اشعار وي به هيچ وجه وجه مخاطب را با باز آفريني سمبليك سياهي ها، نفرت ها و واهمه ها اندوهگين نمي سازد. حتي در آن جايي كه قصد به تصوير كشيدن فراق و جدايي را دارد اين واژه خواننده را نمي آزارد.

در مقام مقايسه سبك هاي ادبي بكار رفته در مجموعه اشعار ابراهيمي ، بايد اذعان نمود كه اگر آن ربطه بي واسطه شاعر با طبيعت بكر و بارآور دامنه هاي ساوالان نبود بي ترديد وي به شاعري غزل سرا مبدل مي شد چرا كه توانايي اش دست كمي از ماهني هاي وي ندارد . هر چند عشق به زيستن در مرزهاي عادي زندگي حجابي براي شاعر در پروراندن و پختگي هرچه بيشتر اين قالب ادبي ايجاد كرده است. افزون بر آن «فرهاد» در سبك آزاد بيشتر به مضامين اجتماعي و سياسي پرداخته و در واقع تحت اضطرار نوعي الزام ناشي از امواج تغييرات اجتماعي به سرايش اين ابيات دست زده است. و هرچند كوشش او براي بيان حس عمومي جامعه در حال تحول فضاي شعري اين قالب همچنان تحت نفوذ و سيطره شخصيت شاعر و بر خوردار از نوع زيبايي و عشق صميمي به حياط انسان است كه صورت ناب آن را ميتوان در مرزوبومي مثل آذربايجان واطراف سلطان ساوالان. مشاهده كرد. در سروده هاي فرهاد ، آرامش عميق و پايدار موج مي زند آرامش توام با نوعي احساس نيرو مندي و قدرت لايزال كه همين به استحكام بي مانند شخصيت شعري وي انجاميده است تا آنجا كه مثال در تصوير دوران انقلاب 57 و فضاي خفقان محمد رضاي پهلوي ، ما شاهد هيچ گونه اضطراب و آرامي روحي و رواني نيستيم و ريتم شعر به گونه اي است كه انگار اتفاق بسيار ساده اي در شرف وقوع است. حتي استبداد با ان همه قدرت و جبروت به چيزي گرفته نمي شود و شاعر اهميت چنداني براي آن قائل نيست.

از نگاهي ديگر اشعار فرهاد ، ابراهيمي روانه يا فرآيندي است كه در زمان حال جريان دارد و در آنها تصوير حوادث و رويدادها و زمان و مكان چندان محو و كم پيداست كه انگار گذشته و آينده را معبري براي ورود به حوزه خلاقيت شاعر نيست و پروسه آرام و متين زندگي روستايي با تمام قدرت و در لابلاي ابيات آن بازآفريني مي شود گرايش خواننده در شبي آرام و در سكوت حاكم بر فضاي آن بر قايقي نشسته و در دل آب خاموش به پيش مي راند و از لحظه لحظه حياط احساس سرخوشي به او دست مي دهد .

فرهاد در بياني هويت آذربايجاني خويش استادي تمام عيار است اما هنگامي كه به ابراز شاعرانه دنياي خارج مبادرت مي ورزد از توانايي شعريش كاسته مي شود و اشعار شاعر گونه بر ادبيت محصول هنري او چيره شده و بدين ترتيب وي سياست را به جاي هنري مي نشاند و درست در آن نقطه است كه ما از شخصيت واقعي شاعر دور شده و در پس نقاب قادر به تشخيص واضح سراينده «آيريليق »نمي شويم ضمن اينكه بايد ياد آور شد كه ابراهيمي در اوج سركوب زبان و ادبيات به طوركلي فرهنگ و هستي تاريخي انسان آذربايجاني به سرودن شعر به زبان مادري آغاز نموده و در عنفوان جواني به قله آفرينش ادبيش نائل گرديده است اما در همه حال (فرهاد) هم مثل ديگر ديگر شاعران و هنرمندان داراي محدوديت هايي است كه چهار چوبهاي مكان و زمان بر او تحميل كرده و تراوشات فكري شاعر را تحت شرايط خاص مقيد نموده است كه گذر از آن تا كنون به هيچ آفرينش گري ميسر نبوده است .

به جرات مي توان ادعا كرد كه ابراهيمي افزون بر 5 دهه جلوتر از زمان خود زيسته است به گونه اي كه كمتر ويژگي هاي شاعران و هنرمندان زمان خود را انعكاس مي دهد و از تفكر و روحيات دنياي دو قطبي و جلوه هاي جهان سومي آن در آثار او رد پاي آنچناني به چشم نمي خورد و كوچكترين وجه مشترك را با خيل هم نسل هاي خويش چه در عرصه تفكر و عمل و چه در حوزه بيان شعري از خود بروز داده است به نحوي كه روي آوري او به قالب ماهني در اوج رواج سبك آزاد شهر در زبان فارسي و حتي آذربايجان در واقع تعارضي است كه در محدوده قضاوتهاي آن دوران قابل توجيه نيست اما بر عكس فرهاد بيشتر شاعر دهه هاي هفتاد و بويژه هشتاد شمسي تلقي مي شود و با حال و هواي اين دوران تاريخي و پارامتر هاي سياسي اجتماعي و فكري نهفته در آن همخواني و سازگاري دارد و از اينروست كه مي توان شاعر را الگوي نسل جوان و امروزين معرفي كرد و بواقع در پروژه فراموشي ماندن سراينده آيريليق به مدت نزديك به نيم قرن خود گوياي صحت اين ادعاست بويژه اينكه فقط درچند سال اخير است كه شخصيتي چنين توانا و قامتي چنين استوار– حتي در شهر خود اردبيل از زير غبار فراموش خارج شده و ماشاهد كوشش اين نسل براي شناخت و معرفي دوباره اين شاعر اصيل آذربايجان مي باشيم.

شكي نيست كه فرهاد اگر هم ماهني «آيريليق» را سروده بود باز به دليل عظمت منحصر به فردش جاي آن داشت كه در فرهنگ و زبان و ادبيات تركي آذربايجاني محلي را به او اختصاص و وي را به جزوي از هويت و كيستي آذربايجان تبديل كرد و با ز هم به دليل توده اي شدن اين شعر و ورود آن به ميان مردم جاي آن دارد كه نسل جديد تنديستي او را بر فراز سرزمين خود به پا دارد و در برابر قامت رساي شخصيت شاعر سر فرود آورد .

چرا كه اين ها در دادنه هاي روزگارند و براي ظهور هر يك از اين شاعران و هنرمندان مي بايست كه دهه ها و شايد قرنها انتظار كشيد هرچند كه رجب ابراهيمي يكي از اين خيل آذربايجان است كه با الهام از عظمت ساوالان و در چمنزارها ي فرخ و اسرار آميز اين سرزمين پاي گرفته و ريشه در مدنيت سترگ آذربايجان دارد .

مطلب فوق توسط آقای علی خسروی ارسال شده است.


استاد فرهاد ابراهیمی | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

شنبه 20 تير 1394 - 10:26:42


دیدار با یار


روز دوشنبه 8 تیر 1394 به همراه تعدادی از اعضا هیئت مدیره سایت به دیدار استاد رجب ابراهیمی(فرهاد) رفتیم، حال عمومی استاد خوب بود اما بسیار نحیف و بی حوصله بودند.
این دیدار کوتاه ما را به این فکر فرو برد که ما چه انسانهای ناسپاسی هستیم...
اعضا هیئت مدیره سایت رسمی کورعباسلو برای استاد عزیز(فرهاد ابراهیمی) آرزوی سلامتی می کنند.


استاد فرهاد ابراهیمی | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

چهارشنبه 10 تير 1394 - 16:19:57


روستای زیبایی کورعباسلو(کوراباز) دوشنبه 18 خرداد 1394


عکس از ییلاق یولیتصاویر | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

سه شنبه 19 خرداد 1394 - 19:37:11


نبرد با افسردگی


نبرد با افسردگی
وقتی فرد افسرده وارد اجتماع می شود به اعتقاد خدابخشی کولایی، فردی که در خانواده اش دچار مشکلی بوده، با ایجاد فاصله جغرافیایی نمی تواند این مشکلات را حل کند؛ اگر مشکلات لاینحل باشند، به قاره دیگری هم سفر کنید، این مشکلات، همچنان با شما هستند.
مثل این که برای همیشه، آرام و قرار را از او گرفته بودند. احساس خلأ می‌کرد، نمی‌توانست یکجا بنشیند، زیر پایش یکهو خالی شده بود، از همه فرار می‌کرد، حرف نمی‌زد یا خیلی کم و در مواقع ضروری. وزنش کم شده بود، همه می‌گفتند. کم‌خواب شده بود، قرص که می‌خورد، همه روز را می‌خوابید. دلشوره‌ای در دلش به پا بود که همه از آن بی‌خبر بودند... .

افسردگی می تواند واکنشی غریزی به شرایط پیش آمده باشد. برای نمونه وقتی یکی از نزدیکان فرد فوت می کند، دچار ضرر مالی می شود، درگیر پروسه طلاق و جدایی می شود و بسیاری حوادث نظیر آن، واکنشی به واقعه نشان می دهد که در حیطه افسردگی واکنشی جای می گیرد، اما افسردگی می تواند مزمن هم باشد یعنی ممکن است از دوره نوجوانی شروع شود که این نوع از افسردگی علائم و دوره های بهبود خاص خود را دارد.

آناهیتا خدابخشی کولایی، مشاور خانواده و مدرس دانشگاه می گوید؛ زمانی می توان یک اختلال را افسردگی نامید که علائم آن حدود شش ماه به صورت مداوم وجود داشته باشد که این با حالت غم معمولی که گاه افراد دچار آن می شوند، متفاوت است.

وقتی مرد، افسرده است
خدابخشی کولایی معتقد است، افراد یک خانواده می توانند در بروز افسردگی بر یکدیگر، تاثیرگذار باشند، اگر پدر خانواده افسرده باشد برای مثال، درگیر مشکلات زندگی مثل مشکلات اقتصادی، فردی یا شخصی شده باشد یا فردی کمال طلب بوده که به آرزوهای خود نرسیده باشد، طبیعی است که بر همسر و فرزندان خود تاثیر داشته باشد. به این دلیل که افراد افسرده از نظر بیان احساسات و برقراری رابطه جنسی با همسر خود دچار ضعف می شوند، افرادی هم که با آنها زندگی می کنند با مشکلاتی مواجه می شوند؛ ممکن است در همسر فرد افسرده، این احساس ایجاد شود که او هر کاری انجام می دهد، مورد قبول و رضایت همسرش نیست و پس از این که هیچ یک از کارهایی که برای جلب توجه همسر خود انجام می دهد، دیده نمی شود، فرآیندی را در پیش می گیرد که به بافت خانواده ضربه خواهد زد.

پرخاشگری، غُرزدن، تشنج و درگیری لفظی و فیزیکی ازجمله واکنش هایی است که از سوی هر دو طرف دیده می شود. پس از مدتی همسر مرد افسرده، دست از آراستگی و توجه به خود برمی دارد و علائم افسردگی در او نیز دیده می شود، او احساس گناهی پیدا می کند که چرا من هر کاری انجام می دهم نمی توانم همسرم را خوشحال کنم و به دنبال پیداکردن مشکل در وجود خود، مدام خود را کنکاش و شماتت می کند.

زن، افسرده می شود
خدابخشی کولایی می گوید: اگر در یک خانواده، زن افسرده باشد، طبیعتا میل و رغبت او برای عمل جنسی کاهش پیدا می کند، توجه به خود و رسیدگی به ظاهر در او بتدریج کاسته می شود، بشدت، افزایش یا کاهش وزن پیدا می کند و در واقع، خود را فراموش می کند. ممکن است اوقات طولانی از روز را در خواب بگذراند و از رسیدگی به وظایف و فرزندان خود بازماند. او رغبتی برای انجام وظایف همسری و مادری اش ندارد. در این گونه موارد، مرد اغلب پرخاشگر می شود و از راه های مختلف به همسر خود فشار وارد می کند.

فرزندان افسرده
علائم افسردگی والدین، بشدت روی فرزندان هم اثر می گذارد. خدابخشی کولایی معتقد است، فرزندان بدون این که متوجه باشند، الگوهای رشدی و شخصیتی را از والدین خود کسب می کنند. خانواده هایی که پرخاشگری و تنش در آنها روز به روز، بیشتر می شود، فاقد الگوی نرمال برای شکل گیری شخصیت هستند و به این دلیل است که افراد، به الگوهای معیوب روی می آورند.

از نظر او، افرادی که والدین افسرده، همیشه نگران و مضطرب دارند، الگوهای ارتباطی شان هم محدود می شود، کمتر دوست پیدا می کنند و در سطح می مانند و به این دلیل که وظایف والدین در قبال آنها انجام نمی شود، آنها از طریق کوشش و خطا رشد می کنند. از سوی دیگر در رشد عاطفی، احساسی و اجتماعی این افراد تاخیر ایجاد می شود، به این دلیل که این افراد در محیطی رشد کرده اند که میان افراد خانواده، گسست عاطفی وجود داشته است. گاه ممکن است در حالی که همه افراد خانواده به لحاظ هیجانی، عصبی هستند، هر کدام به انزوای خود بروند.

برای درمان چه باید کرد؟
این مشاور خانواده معتقد است، برای درمان خانواده، نکته مهم این است که ببینیم افراد به چه شکل عمل می کنند؟ آیا دلیل افسردگی، محیط خانواده، نگرانی ها و واکنش به اتفاقاتی است که در خانواده رخ داده یا دلایل طولانی مدت تری دارد؟ او به خانواده به عنوان یک سیستم نگاه می کند، نه شخصی که دچار افسردگی شده است. به این دلیل که اگر یک فرد افسرده برای درمان اقدام کند، زمانی که همان شرایط و فضایی که باعث افسردگی او شده است، وجود داشته باشد، افسردگی او باز خواهد گشت. بنابراین نمی توان با درمان فردی، مساله خانواده را حل کرد. خدابخشی کولایی تاکید می کند باید دید فرد افسرده در چه چرخه ای از خانواده قرار دارد؟ برای نمونه، خانواده ای که والدین سالمند یا میانسال دارد، به تبع تغییرات فیزیولوژیکی والدین مثل یائسگی زن و افسردگی که او ممکن است داشته باشد، دچار نوع خاصی از افسردگی خواهد شد. زنی که به تبع افسردگی همسرش، افسرده شده، اگر الگوهای تعاملش را تغییر دهد به این معنا که علائم ناراحت کننده را کمتر انجام دهد، به کل خانواده کمک خواهد کرد.

این مدرس دانشگاه، جدا از این که تغییر را به نوبه خود استرس آور می داند، معتقد است، سن افراد که بالا می رود، مقاومت در برابر تغییر هم بیشتر می شود، اما این گفته کاملا صحیح نیست فردی که سنش بالا رفته، به هیچ وجه تغییر نمی کند. ممکن است تغییر در این افراد به اندازه افراد جوانتر نباشد، اما می توانند سازگاری پیدا کنند البته نباید انتظار داشته باشیم بدون تغییر در فرزندان، والدین، تغییر داشته باشند؛ این تاثیر متقابل است.

وقتی فرد افسرده وارد اجتماع می شود به اعتقاد خدابخشی کولایی، فردی که در خانواده اش دچار مشکلی بوده، با ایجاد فاصله جغرافیایی نمی تواند این مشکلات را حل کند؛ اگر مشکلات لاینحل باشند، به قاره دیگری هم سفر کنید، این مشکلات، همچنان با شما هستند.

از نظر او، افسردگی ای که فرد با خود از محیط خانواده، به اجتماع حمل می کند، با در نقشی که در اجتماع دارد نیز تاثیرگذار خواهد بود. فردی که در یک خانواده پرتشنج که اعضای آن همه علائم افسردگی را دارند، رشد می کند، با پیش زمینه ای از مشکلات روحی وارد اجتماع می شود. چنین فردی در مقابل آسیب های اجتماعی شکننده تر و آسیب پذیرتر است، در صورتی که اگر ساختار خانواده از استحکام بیشتر برخوردار بود و تعاملات بهتری در محیط خانواده شکل گرفته بود، برخورد با مسائل و مشکلات زندگی اجتماعی هم شکل دیگری به خود می گرفت

[ارسال شده توسط همتعلی معزز]


پندها | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

چهارشنبه 6 خرداد 1394 - 06:30:41


دانلود مستند زیبایی آیریلیق Ayrılıq


آیریلیق یکی از ترانه‌های فولکلور و عامیانه آذربایجان به شمار می‌آید.

رجب ابراهیمی (فرهاد) شاعر اردبیلی آن را در ۱۳۳۵ خورشیدی سرود و استاد علی سلیمی آهنگ سازی آنها را انجام داد و خانم وارتوش (همسر استاد سلیمی) از رادیو تبریز ان را اجرا کرد.

ترانه آیریلیق با اجرای رشید بهبودف شهرت جهانی پیدا کرد و بعدها لطف یار ایمانوف و داریوش بزرگمرد موسیقی ایران زمین (به صورت تک آهنگ) آن را اجرا کردند.جهت دانلود روی لینک زیر کلیک کنید:


http://free.mailbigfile.com/6f39f34144924da26b95ad09e949c537/listFiles.php


ویدئوها | ارسال نظر: 1 |  نسخه مناسب برای چاپ

جمعه 1 خرداد 1394 - 10:51:23


25 اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی گرامی باد


حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی (زادهٔ ۳۱۹ خورشیدی، ۳۲۹ هجری قمری - درگذشتهٔ پیش از ۳۹۷ خورشیدی، ۴۱۱ هجری قمری در توس خراسان)، سخن‌سرای نامی ایران و سرایندهٔ شاهنامه حماسهٔ ملی ایران است. فردوسی را بزرگ‌ترین سرایندهٔ پارسی‌گو دانسته‌اند.

25 اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی گرامی باد


جهان سر به سر زیر دست ِ منستهنر نزد ایرانیان است و بـــسندادند شـیر ژیان را بکــسهمه یکدلانند یـزدان شناسبـه نیکـی ندارنـد از بـد هـراسدریغ است ایـران که ویـران شــودکنام پلنگان و شیران شــودچـو ایـران نباشد تن من مـبـاددر این بوم و بر زنده یک تن مبادهمـه روی یکسر بجـنگ آوریــمجــهان بر بـداندیـش تنـگ آوریمهمه سربسر تن به کشتن دهیمبـه از آنکه کشـور به دشمن دهـیمچنین گفت موبد که مرد بنامبـه از زنـده دشمـن بر او شاد کاماگر کُشــت خواهــد تو را روزگــارچــه نیکــو تر از مـرگ در کـــار زار


شعر و ادب پارسی | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

شنبه 26 ارديبهشت 1394 - 16:44:14


کواباز(کورعباسلو) جمعه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴، عکاس آقای محمد علی اسکندرنژاد


کواباز(کورعباسلو) جمعه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴، عکاس آقای محمد علی اسکندرنژادمطالب سایت | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

شنبه 26 ارديبهشت 1394 - 13:45:28


ییلاق کوراباز(کورعباسلو) کلعکلی یوردو - سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴، عکاس آقای بهروز پناهی


ییلاق کوراباز(کورعباسلو) کلعکلی یوردو - سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴، عکاس آقای بهروز پناهیمطالب سایت | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

پنجشنبه 24 ارديبهشت 1394 - 19:38:33


برو به صفحه       >>