آشنايي با روستاي كورعباسلو
پنجشنبه 2 مهر 1394 - 12:28:16  توسط مدیریت کل
روستاي كورعباسلو كه در محل به "كوراباز" مشهور است دردامنه قلعه باستاني بويني يوغون در دهستان يورتچي غربي و بخش مركزي شهرستان نير واقع شده وبا مركز شهرستان (شهر نير) 12 كيلو متر فاصله دارد.معيشت اهالي از قديم الايام كشاورزي و دامداري بوده و به علت كمبود آب ، كشاورزي محدود به صورت كشت ديم انجام مي شده و دامداري در كنار آن نقش مكمل را ايفا نموده است. وجود مراتع طبيعي در مناطق ييلاقي منطقه بويژه در گذشته هاي دور دامداري را پررنگتر نموده بود و روستاييان از اوايل فصل بهار تا آخر تابستان به مناطق ييلاقي كوچ مي كردند و از چراگاهها و مراتع طبيعي استفاده كرده و با فرا رسيدن فصل برداشت مجددا" به روستا بازمي گشتند. حفاريهاي اخيروكشف آثارتاريخي در قلعه باستاني بويني يوغون حاكي از حيات 4500 ساله در اين منطقه است ولي بواسطه تحولات زمين شناسي و حوادث طبيعي در خود روستا بنايي از دوره هاي پيشين به جا نمانده است.اين روستا از طريق دو جاده آسفالته به اردبيل و تبريز دسترسي داشته و از نعمت برق ، تلفن و گاز برخوردار مي باشد و با همت اهالي لوله كشي آب مصرفي بعمل آمده ولي همچنان از كمبود آب رنج مي برد. با توجه به اقدامات عمراني و ساخت بناهاي مسكوني مدرن بويژه پس از زلزله اخير، و با توجه به پتانسيلهاي جذب توريست و توسعه صنعت گردشگري اميد است موضوع كمبود آب شرب و مصرفي روستا مورد توجه قرارگرفته و اقدام اساسي در جهت رفع اين معضل بعمل آيد. امروزه اكثر جوانان و فرزندان روستاي كورعباسلو داراي تحصيلات عاليه بوده و يا به كسب وكار و تجارت در اقصا نقاط كشور مشغولند و در عين حال وابستگي خود را به روستاي آبا واجدادي حفظ كرده اند.
 نسخه مناسب برای چاپ
نظردهی غیر فعال است
شعر ساوالان از استاد رجب ابراهیمی (فرهاد)
پنجشنبه 16 مهر 1394 - 04:07:06  توسط مدیریت کل


ساوالان!قهرمانلاربئجرن،ای قوجامان!

نعره چک سوسماداخی،بسدی یوخو،

بوقدر<<لال>>کیمی<<مات>>باخماگینان،

اژدها تک توک آغیزدان آلووو،

قوی بوتون،داغلاری،کوشنلری،اولار بوروسون،

ظولمکارین،کوکو دیبدن قوروسون،

ساوالان!سوسما داخی،بیرده چیغیر،

بابکی سسله اویانسین،یوخودان،

اینینه قیرمیزی کوینک گئیینیب

اله<<آل بایراغین>>آلسین

یئنه دوشمن صفینه ولوله سالسین

<<معتصم>>لراوره یی

قانیله دولسون،

نولاجاق،هرنه قوی اولسون!

ساوالان،نعره چکیب،دونیانی تیترت،

داغلیب آیری دوشن،ائللری بیرلت،

یئنه قوی ائللریمیز،بیرصف ایلن،

بیردیل ایلن،

هامی قارداش ائل ایلن،

قوی حیات اوسته دیکلسین،حقی اوغروندا چالیشسین،

دوشمنین رنگی سارالسین،

باشینا دوینا دارالسین
پیام شورای روستا به اهالی
دوشنبه 13 مهر 1394 - 09:13:46  توسط مدیریت کل

قابل توجٌه اهالی محترم کورعباسلو
مسئولین محترم و زحمت کش شواری اسلامی روستای کورعباسلو، در راستای برقراری امنیت اقدام به خدمت گیری نگهبان در روستا جهت 4 ماهه سال 1394، نموده اند.
بدین ترتیب 5 نفر از بومیان روستا برای این وظیفه مهم انتخاب شده اند که هزینه هر نفر 400 هزار تومان می باشد.
مابقی هزینه مبلغی بالغ بر 14.000.000 میلیون تومان خواهد بود که این مبلغ توسط 200 نفر از اهالی قابل پرداخت میباشد.
از این رو در تسریع این امر در اولین مراجعه نسبت به پرداخت وجه همکاری نمایید.
با تشکر فراوان
شعری زیبا از استاد شهریار
دوشنبه 13 مهر 1394 - 04:48:24  توسط مدیریت کل


آمـدي، جـانـم بـه قـربـانـت ولــي حـالا چـرا بي وفـا

حـالا کــه من افـتــاده ام از پـا چـرا

نوشـدارويي و بعـد از مرگ سهـراب آمدي

سنگدل اين زودتر مي خــواستي، حالا چـرا

عـمر ما را مهلت امروز و فرداي تو نيست

من که يک امروز مهـمـان توام، فـردا چـرا

نـازنـيـنا مـا بـه نـاز تـو جـوانـــي داده ايــم

ديگـر اکنون با جوانان ناز کـن، بـا مـا چـرا

وه کـه بـا ايـن عـمرهـاي کـوتـه بي اعـتبار

اين همه غافل شدن از چون مني شيدا چـرا

شورفرهادم به پرسش سر بزير افکنده بود

اي لـب شـيـرين جـواب تـلخ سربالا چـــرا

اي شب هجران که يکدم در تو چشم من نخفت

اين قدر با بخت خواب آلود من، لالا چـرا

آسمان چـون جمع مشتاقان پريشان مي کند

در شگـفـتم من نمي پاشد ز هـم دنــيـا چـرا

در خـزان هـجر گـل اي بلبل طبع حــزين

خامُـشي شـرط وفـاداري بـود، غـوغـا چـرا

شهـريارا بي حبـيب خود نمي کردي سفر

اين سفـر راه قـيامت مي روي، تـنهـا چـرا
عید غدیر خم مبارک
پنجشنبه 9 مهر 1394 - 05:40:01  توسط مدیریت کل


تمام لذت عمرم در اين است / که مولايم اميرالمومنين است
عيد شما مبارک

مراسم چهلمین روز در گذشت شادروان سلمان مراد زاد
سه شنبه 7 مهر 1394 - 19:45:37  توسط مدیریت کل


هوالباقی
چهل روز غم انگیز گذشت
کاشکی قیمت انفاس بدانندی خلق
تا دمی چند که ماندست غنیمت شمرند
با نهایت تاسف چهلمین روز در گذشت شادروان
سلمان مراد زاد(بزرگ خاندان)
به همین مناسبت مراسمی در روز جمعه بتاریخ ٩۴/٧/١٠ ساعت ١٠ صبح به نشانی : اردبیل ؛ نیر ؛ مسجد جامع کورعباسلو برگزار میشود
حضور شما سروران گرامی در مجلس مذکور باعث شادی روح آنمرحوم و تسلی دل بازماندگان خواهد بود

من سانيرام سن بويوك بير داغ سان
دوشنبه 6 مهر 1394 - 14:45:57  توسط مدیریت کل
من سانيرام سن بويوك بير داغ سان
«فرهاد» شاعري سودا زده است كه به شدت شيفته طبيعت اردبيل و روستايش «كورابازلي» بوده و سرشتگي اش با فضاي روح نواز سرزمين مادري جلوه اي ويژه به سروده هاي وي داده است درحقيقت اين ترانه سراي بزرگ آذربايجان درست در آنجايي به شاعري خلاق و با ذوق تبديل مي شود. كه در هزار توي زمان كودكيش بسر برده و تصاوير زيبايي هاي دلكش آن دوران را با شامه اي تيز و با همه وجود، احساس مي كند. مواردي كه مناظر و اسرار آميز دامنه ساوالان بخصوص در فصل بهار و دميده شدن روح و نفش زندگي در ديار لطيف و در عينم حال سترگ آن نواحي تخيل شاعر را به تمامي تسخير كرده و او را با خود همانند مي نمايد.

گفتني است كه خزائن حسي انباشته شده تا اوان جواني «فرهاد» از فضاي حيات طبيعي و اجتماع ي كورابازلي از آن چنان حجم و غنايي بهره مند است كه قلب و روح شاعر جوان را جز در آغوش آن تاب زندگي وحيات نيست به گونه اي كه فراق و جدايي از اين همزاد قدرتمند آنچنان هستي پر شور وي را به تلاطم در مي آورد كه از آن ميان بزرگترين شاهكار ادبي تمام طول زندگي اش يعني شعر «آيريليق» در غرب شكل مي گيرد. در واقع افسون طبيعت پيرامون، شاعر را به نحوي اسير و دلباخته خود كرده است. كه وي همواره در اصطراب مداوم جدايي از معشوق به سر برده و به عبارتي ديگر تداوم اين چنين رابطه اي دل نگراني اصل او را در غربت شكل مي داده است. و به همين است كه پس از بازگشت به سرزمين وطني و وصال معشوق در حقيقت مرگ عشق فرار رسيده و فرهاد خيلي زود هنگام به نقطه اوج خلاقيت شعري نائل گرديده است.

ابراهيمي، شاعر و منادي عشق و زيبايي هاي دست يافتني است. او انساني بسيار واقعي و ملموس بوده و به همين خاطر است كه هر جا در قالب هايي غنايي وسبك ماهني شعر سروده محصول ادبي اش قابل توجه و استادانه است. و در آنجايي كه از زمينه وجودي خود فاصله گرفته به سبك هاي ديگر شعر پرداخته آفريده هايش از قابليت هايش فاصله مي گيرد.

سراينده «آيريليق» هيچ وقت در پي مبارزه براي در انداختن و برپايي جهاني خود خواسته و يا ايدئولوژيك نبوده و پيشتر از آن كه ايده آليسم عصر بتواند او را در دنياي خود پژمرده كند دلبسته واقعيات موجود بويژه داشته هاي طبيعي محيط روستاهاي آذربايجان است. به گونه اي كه در اوج عشق صميميت و با نهايت يك رنگي به رابطه اي عميق و دروني خود با زيبايي هاي حيات واقعي خويش اعتراف كرده و درجاي جاي ماهني ها و غزليات خود با آن دمخور مي باشد. و از اين بابت مي توان گفت «فرهاد» شاعري مردي است و در عين حال مملو از فرهنگي پربار و آفرينشگر و بسيار نيرومند كه به مانند چشمه هاي جوشان دامنه هاي ساوالان دائم در حال جاري شدن است. و لطافت و رواني و غناي ماهني هاي او دست به خلق دنيايي زده است همزاد بهشت، و تلألو خيال، روح و سرگشتگي ذاتي موجود انساني در كلمه به كلمه آن گاه تا به اوج فلك قامت مي كشد. و كهكشاني از عشق و لذت به ظرافت بلور خواننده را درخود احاطه كرده و چون ساحري توانا هستي او را به خويشتن تا به بي نهايت به پرواز در مي آورد.

در شاعر «فرهاد» از قلندرمابي هاي رايج در فضاي شعر آذربايجان اثري نيست و در واقع در لابه لاي آن به هيچگونه خصيصه اي درويش مسلكي، حقيقت پرستي، نواهاي شكست وتباهي و عشق هاي لاهوتي و فرا زميني برخورد نمي كنيم. ويژگي هايي كه به خودي و خود بسياري از تواناترين شاعران آذربايجان را به تباهي و حتي چون « ساحر» به مرگي خود خواسته رهمنون كرده است. به اين سبب بايد گفت كه آفريننده « آيريليق » شخصيتي انعطاف پذير و اين جهاني داشته و در سازشي كم نظير با محيط طبيعي واجتماعي خود زيسته است .

به گونه اي كه در محصولات شعري ابراهيمي حتي كلماتي كه داراي بار معنايي منفي هستند و فضاي شعر را به تلخي و ناكامي پيوند مي زند ، از اين نوع تداعي ها فاصله داشته و براي مثال و واژه هايي مثل «گئجه لر» حالتي دلپذير و مثبت به خود گرفته است و اين پركاربردترين كلمه در اشعار وي به هيچ وجه وجه مخاطب را با باز آفريني سمبليك سياهي ها، نفرت ها و واهمه ها اندوهگين نمي سازد. حتي در آن جايي كه قصد به تصوير كشيدن فراق و جدايي را دارد اين واژه خواننده را نمي آزارد.

در مقام مقايسه سبك هاي ادبي بكار رفته در مجموعه اشعار ابراهيمي ، بايد اذعان نمود كه اگر آن ربطه بي واسطه شاعر با طبيعت بكر و بارآور دامنه هاي ساوالان نبود بي ترديد وي به شاعري غزل سرا مبدل مي شد چرا كه توانايي اش دست كمي از ماهني هاي وي ندارد . هر چند عشق به زيستن در مرزهاي عادي زندگي حجابي براي شاعر در پروراندن و پختگي هرچه بيشتر اين قالب ادبي ايجاد كرده است. افزون بر آن «فرهاد» در سبك آزاد بيشتر به مضامين اجتماعي و سياسي پرداخته و در واقع تحت اضطرار نوعي الزام ناشي از امواج تغييرات اجتماعي به سرايش اين ابيات دست زده است. و هرچند كوشش او براي بيان حس عمومي جامعه در حال تحول فضاي شعري اين قالب همچنان تحت نفوذ و سيطره شخصيت شاعر و بر خوردار از نوع زيبايي و عشق صميمي به حياط انسان است كه صورت ناب آن را ميتوان در مرزوبومي مثل آذربايجان واطراف سلطان ساوالان. مشاهده كرد. در سروده هاي فرهاد ، آرامش عميق و پايدار موج مي زند آرامش توام با نوعي احساس نيرو مندي و قدرت لايزال كه همين به استحكام بي مانند شخصيت شعري وي انجاميده است تا آنجا كه مثال در تصوير دوران انقلاب 57 و فضاي خفقان محمد رضاي پهلوي ، ما شاهد هيچ گونه اضطراب و آرامي روحي و رواني نيستيم و ريتم شعر به گونه اي است كه انگار اتفاق بسيار ساده اي در شرف وقوع است. حتي استبداد با ان همه قدرت و جبروت به چيزي گرفته نمي شود و شاعر اهميت چنداني براي آن قائل نيست.

از نگاهي ديگر اشعار فرهاد ، ابراهيمي روانه يا فرآيندي است كه در زمان حال جريان دارد و در آنها تصوير حوادث و رويدادها و زمان و مكان چندان محو و كم پيداست كه انگار گذشته و آينده را معبري براي ورود به حوزه خلاقيت شاعر نيست و پروسه آرام و متين زندگي روستايي با تمام قدرت و در لابلاي ابيات آن بازآفريني مي شود گرايش خواننده در شبي آرام و در سكوت حاكم بر فضاي آن بر قايقي نشسته و در دل آب خاموش به پيش مي راند و از لحظه لحظه حياط احساس سرخوشي به او دست مي دهد .

فرهاد در بياني هويت آذربايجاني خويش استادي تمام عيار است اما هنگامي كه به ابراز شاعرانه دنياي خارج مبادرت مي ورزد از توانايي شعريش كاسته مي شود و اشعار شاعر گونه بر ادبيت محصول هنري او چيره شده و بدين ترتيب وي سياست را به جاي هنري مي نشاند و درست در آن نقطه است كه ما از شخصيت واقعي شاعر دور شده و در پس نقاب قادر به تشخيص واضح سراينده «آيريليق »نمي شويم ضمن اينكه بايد ياد آور شد كه ابراهيمي در اوج سركوب زبان و ادبيات به طوركلي فرهنگ و هستي تاريخي انسان آذربايجاني به سرودن شعر به زبان مادري آغاز نموده و در عنفوان جواني به قله آفرينش ادبيش نائل گرديده است اما در همه حال (فرهاد) هم مثل ديگر ديگر شاعران و هنرمندان داراي محدوديت هايي است كه چهار چوبهاي مكان و زمان بر او تحميل كرده و تراوشات فكري شاعر را تحت شرايط خاص مقيد نموده است كه گذر از آن تا كنون به هيچ آفرينش گري ميسر نبوده است .

به جرات مي توان ادعا كرد كه ابراهيمي افزون بر 5 دهه جلوتر از زمان خود زيسته است به گونه اي كه كمتر ويژگي هاي شاعران و هنرمندان زمان خود را انعكاس مي دهد و از تفكر و روحيات دنياي دو قطبي و جلوه هاي جهان سومي آن در آثار او رد پاي آنچناني به چشم نمي خورد و كوچكترين وجه مشترك را با خيل هم نسل هاي خويش چه در عرصه تفكر و عمل و چه در حوزه بيان شعري از خود بروز داده است به نحوي كه روي آوري او به قالب ماهني در اوج رواج سبك آزاد شهر در زبان فارسي و حتي آذربايجان در واقع تعارضي است كه در محدوده قضاوتهاي آن دوران قابل توجيه نيست اما بر عكس فرهاد بيشتر شاعر دهه هاي هفتاد و بويژه هشتاد شمسي تلقي مي شود و با حال و هواي اين دوران تاريخي و پارامتر هاي سياسي اجتماعي و فكري نهفته در آن همخواني و سازگاري دارد و از اينروست كه مي توان شاعر را الگوي نسل جوان و امروزين معرفي كرد و بواقع در پروژه فراموشي ماندن سراينده آيريليق به مدت نزديك به نيم قرن خود گوياي صحت اين ادعاست بويژه اينكه فقط درچند سال اخير است كه شخصيتي چنين توانا و قامتي چنين استوار– حتي در شهر خود اردبيل از زير غبار فراموش خارج شده و ماشاهد كوشش اين نسل براي شناخت و معرفي دوباره اين شاعر اصيل آذربايجان مي باشيم.

شكي نيست كه فرهاد اگر هم ماهني «آيريليق» را سروده بود باز به دليل عظمت منحصر به فردش جاي آن داشت كه در فرهنگ و زبان و ادبيات تركي آذربايجاني محلي را به او اختصاص و وي را به جزوي از هويت و كيستي آذربايجان تبديل كرد و با ز هم به دليل توده اي شدن اين شعر و ورود آن به ميان مردم جاي آن دارد كه نسل جديد تنديستي او را بر فراز سرزمين خود به پا دارد و در برابر قامت رساي شخصيت شاعر سر فرود آورد .

چرا كه اين ها در دادنه هاي روزگارند و براي ظهور هر يك از اين شاعران و هنرمندان مي بايست كه دهه ها و شايد قرنها انتظار كشيد هرچند كه رجب ابراهيمي يكي از اين خيل آذربايجان است كه با الهام از عظمت ساوالان و در چمنزارها ي فرخ و اسرار آميز اين سرزمين پاي گرفته و ريشه در مدنيت سترگ آذربايجان دارد .

مطلب فوق توسط آقای علی خسروی ارسال شده است.
زامان آغلاتدی منی
شنبه 4 مهر 1394 - 17:29:16  توسط مدیریت کل


آغلامازدیم زامان آغلاتدی منی
دوز یولوندان آزان آغلاتدی منی
گوردوم حسرتدی همالر سوموگه
ایشله ییر شاخدا سوموکدن ایلیگه
دوزوموزده اییلیر ایری لیگه
قالدی قانماز قانان آغلاتدی منی
آغلامازدیم زامان آغلاتدی منی
تک صبیر گلدی دئدیم ایش دوزه لر
قار گئدر، بوز ارییر یازدا گلر
نه بیلیم یازدا بوران باغری ده لر
یوخاچیخمیش گومان آغلاتدی منی
آغلامازدیم زامان آغلاتدی منی
دئدیلر بیر گون اولار ساز حالیمیز
قیتدیق اولسا واریمیز یاغ بالیمیز
ایندی کی اون تک اولوب ساققالیمیز
بو یالان سوز یامان آغلاتدی منی
آغلامازدیم زامان آغلاتدی منی
ظن ائدیردیم آغیر اولسا یارالار
یارالار آغریسین آنجاق یار آلار
نه بیلیدیم اوره گی یار یارالار
بیلمه مز لیکدی، قان آغلاتدی منی
آغلامازدیم زامان آغلاتدی منی
اره لر توشدو که جنگل جانینا
تولکی لر تور توخودو اصلانینا
طرلانی اووچی باتیر جاق قانینا
اوخدان آرتیق کامان آغلاتدی منی
آغلامازدیم زامان آغلاتدی منی
اری مز قالدی بیینده بوزوموز
گویده سایریشمادی بخت اولدوزوموز
نه قویون قالدی نه املیک قوزوموز
قوردا بنذر چوبان آغلاتدی منی
آغلامازدیم زامان آغلاتدی منی
من دئدیم باغلاسا یادلار قولومو
دایاقیم وار قورییا ساغ سولومو
قوپدی بیر چن که ایتیردیم یولومو
داغا باخدیم دومان آغلاتدی منی
آغلامازدیم زامان آغلاتدی منی
وای بیزه اولدی پوزولماز یازیمیز
مضراب اود توتدی قیریلدی سازیمیز
قالدی قیشلانمادا عاصم یازیمیز
یازی گول سوز یازان آغلاتدی منی
آغلامازدیم زامان آغلاتدی منی

استاد عاصم اردبیلی
تصاویری از روستای کورعباسلو
جمعه 3 مهر 1394 - 10:54:35  توسط مدیریت کل
جهت دیدن عکس ها در اندازه اصلی روی آنها کلیک کنید.

معرفی رجب ابراهیمی
جمعه 3 مهر 1394 - 05:42:58  توسط مدیریت کل
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزادرجب ابراهیمی (فرهاد) از شاعران و ترانه سرایان موسیقی سنتی آذربایجان است.

او در روستای کورعباسلو از توابع اردبیل در آبان ماه ۱۳۱۴ از مادر زاده شد.

پس از آشنایی با استاد سلیمی اشعار «آغلاما»، «آچیل سحر» و «آیریلیق» را نوشت و استاد علی سلیمی آهنگ‌سازی آنها را انجام داد و خانم وارتوش(همسر استاد سلیمی) از رادیو تبریز این آهنگ‌ها را اجرا کرد.


برو به صفحه  1 2
مرکز دانلود قالب ها و پلاگین های e107
e107 Handbook
قالب های E107
قدرت سایت 2012-2005 © توسط e107 فارسی می باشد .