اخبار تازه :

رادیو اینترنتی کورعباسلو | ۲۴ ساعته ۷ روز هفته | موسیقی موغام

جهت شنیدن رادیو اینترنتی کورعباسلو برروی یکی از آیکون‌های زیر کلیک کنید


بایاتی(همتعلی معزز)


بایاتلار
ســــازی آلا بیلمیرم آلــیـپ چالا بیلمیرم
گئدیرسن تئز قاییت گل سنسیز قالا بیلمیرم
***
سازی آلانا قوربان آلیپ چالانا قوربان
منی یامان گونومده یـادا سالانا قوربان
***
من عاشیق سازالاندا الـــینه ساز آلاندا
کـٶنلوم یامان داریخار محـــبت آزالاندا
***
من عاشقام ساز گٶندر بمین زیرین یاز گٶندر
قار بوران داریخدیردی اوره گیمه یاز گـٶندر
سلیمان هاشم زاده
شعر و ادب آذری | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

دوشنبه 25 فروردين 1393 - 20:33:04


قلعه "بوینی یوغون" تاریخ رازآلود 4500 ساله/ ماجرای گردشگرانی که بازنگشتند


قلعه "بوینی یوغون" تاریخ رازآلود ۴۵۰۰ ساله/ ماجرای گردشگرانی که بازنگشتند


اردبیل – خبرگزاری مهر: قلعه "بوینی یوغون" از سایت موزه‌های باستان شناسی استان اردبیل است که تاریخ راز آلود و معماری بی‌نظیر آن موجب شده به عنوان یکی از آثار شاخص گردشگری این استان و کشور مورد استقبال مسافران قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، بعد از طی ۵۲ کیلومتر از سمت جنوب مرکز استان و گذر از شهرستان نیر روستایی بر روی نقشه هویدا می شود که به کورعباسلو شهره است. روستایی که در دامن یکی از اسرار آمیز‌ترین قلعه‌های باستانی آرمیده است.

قلعه و منطقه باستانی بوینی یوغون در روستای کورعباسلو نیر یکی از مهمترین دژهای این منطقه از قبل از تاریخ اسلام بوده و هم اکنون نشانه هایی از تمدن چهار هزار و ۵۰۰ ساله پیش از دوران مفرغ تا عصر اشکانی و دوران اسلامی در آن یافت می شود.

استحکام سنگی بی‌نظیر قلعه

قلعه بوینی یوغون (گردن کلفت) روی قطعات عظیم سنگ واقع شده تا جایی که استحکام این دژ موجب شده مردمانی که قرن‌ها قبل در این منطقه می زیسته اند باور خرافی مبنی بر گم شدن گردشگران و افراد کنجکاو مراجعه کننده به قلعه داشته باشند.

امروزه با ساماندهی قلعه و بررسی معماری آن علل بروز اینگونه خرافات در بین مردمان آن دوران مشخص شده چراکه دیواره‌های سنگی که ارتفاعی حدود ۳۰۰ متر دارند قلعه را از دو جناح غیرقابل نفوذ کرده بنابراین دسترسی به آن غیرممکن بوده و افراد مراجعه کننده که از سوی دیگر بازمی گشته اند، گمشده تلقی می شده اند.

عمده مصالح به کار رفته در این دژ سنگ و ساروج است، ملاط ساروج به خوبی قابلیت خود را در طول تاریخ به عنوان چسباننده سنگ‌ها نشان داده و برای فضاهای داخل قلعه از مصالحی چون آجر و خشت نیز استفاده شده است.

حوضچه‌های دست ساز سنگی با عمق ناپیدا

اولین ساکنان این قلعه به دلیل اینکه در ارتفاع سکونت داشته اند، برای دستیابی راحت به آب، حوضچه‌های سنگی را در بالای قلعه ساخته اند. حوضچه هایی که باز گرفتار باورهای خرافی شده و در بین اهالی با عمقی بسیا زیاد و ناپیدا از آن یاد می شود.

به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل این استخرهای سنگی فرصت مطلوبی برای ذخیره سازی آب برف و باران فراهم می کرده است.

یحیی نقی زاده تصریح کرد: تعدادی جوی‌های کوچک در سطوح صخره‌های اطراف این استخرها قابل مشاهده است که وظیفه هدایت آب برف و باران برای ذخیره سازی را بر عهده دارند.

وی تاکید کرد: تعداد قابل توجه و ابعاد حوضچه‌ها می تواند دلیلی بر زندگی و سکونت گروه قابل توجهی از مردم باشد.

به گفته نقی زاده چنین معماری در دنیا بی‌نظیر بوده و موجب شده قلعه بوینی یوغون به یک اثر شاخص باستان شناسی تبدیل شود.

آسیاب سنگی دیگر یادگار حیات چهار هزار ساله

اگر پله‌های دست ساز سنگی این قلعه را از نظر بگذرانیم در کنار این مجموعه می توان آسیاب سنگی را نیز مشاهده کرد.

کارشناسان معتقدند بقایای این بنای سنگی که در جبهه جنوب غربی قلعه پیداست جزیی از تاسیسات دفاعی و ارتباطی قلعه بوده است.

رونق قلعه در عهد اشکانی

کارشناس باستان شناسی استان اردبیل معتقد است با وجود آثار شاخص از چهار هزار سال قبل در این منطقه عمده رونق این قلعه در دوران اشکانی و همزمان با جنگ ایران و روم بوده است.

میر روح الله محمدی در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: در این مقطع تاریخی با افزایش جمعیت مواجه ایم و قلعه بیش از آنکه کاربرد نظامی پیدا کند محل سکونت بوده است.

وی افزود: وسعت بالغ بر ۳۰۰ هکتار و چند لایه‌ای بودن قلعه نشان دهنده استمرار سکونت انسان از دوره اشکانی تا دوره صفوی است.

به گفته محمدی واقع شدن در ارتفاعات و امکان کنترل منطقه در صورت حمله دشمن، موقعیت طبیعی، دست یابی به آب و غذای کافی و امکان حفاظت قابل توجه موجب شده قلعه بوینی یوغون در طول تاریخ هم استفاده نظامی و هم مسکونی داشته باشد.

تناسب معماری با کاربری قلعه

استان اردبیل در تمام مناطق خود قلعه‌های مستحکم به مانند بوینی یوغون دارد، قلعه قهقهه، دیو قلعه سی، کهنه قلعه و قلعه ارشق در مشگین شهر، قیز قلعه سی در بیله سوار، اولتان در پارس آباد،  قلعه خشتی گیلوان در خلخال و قلعه یل سویی در گرمی شاخص‌ترین قلعه‌های موجود در پهنه اردبیل است.

به عقیده مسئول موزه باستان شناسی اردبیل قلعه‌های این منطقه متناسب با کابری آن احداث می شده و به همین دلیل در مصالح، میزان نفوذ پذیری، وسعت و امکانات قلعه تفاوت دارند.

محمدی اضافه کرد: به عنوان مثال قلعه قهقهه به عنوان زندان سیاسی بوده به همین دلیل اطراف قلعه پرتگاه است.

وی تاکید کرد: قلعه بوینی یوغون نیز معماری با کاربرد نظامی و در عین حال مسکونی داشته و از هر دو منظر امکانات لازم را دارا است.

کاوش‌های اولیه در قلعه بوینی یوغون موجب شد این منطقه به عنوان سایت موزه روباز در کشور معرفی شود. موزه‌ای که حکایت زندگی مردمان هزارهای قبل بوده و گردشگران می توانند از این اثر شاخص تاریخی و نیز طبیعت زیبای منطقه استفاده کنند.

..................................

کزارش: ونوس بهنودمطالب سایت | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

پنجشنبه 14 فروردين 1393 - 18:40:23


ویدئوی زیبا با نام باهار گلیب (بهار آمد) همتعلی معزز


ویدئوی زیبا با نام باهار گلیب (بهار آمد) به زبان ترکی، کاری از آقای همتعلی معزز

جهت نمایش ویدئو به ادامه مطلب مراجعه کنید.
[ ادامه مطلب ... ]


ویدئو و فیلم | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

چهارشنبه 28 اسفند 1392 - 07:55:20


تعیین نام سال شمسی(علی خسروی)


تعیین نام سال شمسی در دوره ۱۲ ساله حیوانی تقویم ترکی


بجزابوریحان بیرونی، محمد بن الحسین بن محمد الکاشغری که معاصرابوریحان نیز بوده است در دیوان لغات الترک (نگاشته شده در سال ۴۴۶ هجری قمری) انتساب تقویم دوازده حیوانی به ترکان را با آوردن نام دوازده حیوان و نام هر یک از این حیوانات را برای سالی انتخاب کرده اند
تقویم ترکی۱۲ حیوانی، از حدود قرن هفتم هجری قمری، به تقویم ایرانیان راه یافت. این تقویم از نوع شمسی – قمری است، بدین معنی که سال آن و ماه‌های آن قمری است. اسامی ۱۲ ماه قمری این تقویم در ترکی به ترتیب به معنی : ماه اول، ماه دوم و... نامیده می شود. این تقویم دارای دوره ۱۲ ساله حیوانی است که اسامی معادل فارسی سال‌های آن، به ترتیب عبارتند از :

سال ترکی : معادل فارسی

سیچان ایلی : سال موش

اینه ک ایلی : سال گاو

باریس ایلی : سال پلنگ

دوشان ایلی : سال خرگوش

لوی ایلی : سال نهنگ

ایلان ایلی : سال مار

آت ایلی : سال اسب

قویون ایلی : سال گوسفند

پیچی ایلی : سال میمون

تویوق ایلی : سال مرغ

ایت ایلی : سال سگ

دونقوز ایلی : سال خوک

در ایران، استفاده از این تقویم در دوره صفویه (۹۰۷ تا ۱۱۳۵ هجری قمری) متداول شد. از آن زمان تا اواسط قرن سیزدهم هجری قمری که جایگزین تقویم جلالی شد، بیشتر در امور دولتی و شرح وقایع تاریخی، در کنار تقویم‌های هجری قمری، جلالی و غیره استفاده می شد. در سال ۱۳۲۹ هجری قمری ( مطابق ۱۲۸۹ هحری خورشیدی برجی)، تقویم شمسی برجی به جای این تقویم رایج شد. سرانجام در سال ۱۳۰۴هجری شمسی که تقویم هجری شمسی به عنوان تقویم رسمی پذیرفته شد، به طور صریح استفاه از سال‌های دوره ۱۲ ساله حیوانی منسوخ شد. با وجود این، هنوز هم در بعضی از انواع تقویم‌های ایرانی، از نام سال هجری شمسی در دوره ۱۲ ساله حیوانی استفاده می شود که از این پس در مقاله حاضر، به اختصار" نام سال هجری شمسی" نامیده می شود.

تقویم دوازده حیوانی ترکان تا سال ۱۳۰۴ هجری شمسی در متون ادبی و تاریخی نقش آن مشهود است. از سال ۱۳۰۴ که تقویم ایران اصلاح می شود، دراسامی ماه ها، بروج دوازده گانه جای خود را به ماه‌های زرتشتی باستانی می دهد، استعمال آن تقویم در متون ادبی و تاریخی منسوخ می گردد. اما به علت داشتن ریشه عمیق در فرهنگ عامه مردم هنوز سینه به سینه نقل می شود. بیشتر در مواقع تحویل سال مورد توجه خاص و عام است تا بدانند که اسم سال آینده چیست، سال آتی به چه حیوانی تعلق دارد، تا با پیشگوئی هائی که می شود در اوضاع سیاسی و اجتماعی آینده نظر کنند.

با توجه به متون فوق در می یابیم که تقویم ازآن زمان درایران معمول شده است که امروز ما آن را بنام تقویم دوازده حیوانی ترکان می نامیم، هر یک از سال‌های این تقویم به اسم حیوانی نام گذاری شده است که از موش شروع و به خوک ختم می شود و یک دوره دوازده ساله را تشکیل می دهد. به تحقیق معلوم شده است که اصل اسامی آنها ترکی بوده و بعدها اعراب و فارسی زبانان این تقویم را در آثارشان بکار برده اند، با این تفاوت که اینان این اسامی ترکی حیوان‌ها را به زبان‌های خود برگردانده اند، ازآن جمله ادیب و شاعر قرن هفتم هجری ابونصرفراهی در اثر بدیع و جاودانی خود « نصاب الصبیان » آنها را به زبان فارسی و عربی و به صورت شعر درآورده است.

با توجه به اینکه این تقویم، نه تنها در متون ادبی و تاریخی ما و بخصوص ترکان ایران جائی برای خود بازکرده بلکه درفرهنگ عامه ما نیز نفوذ عمیق پیدا کرده است. به طوری که در زمان حاضر هر یک ازسال‌های را منسوب به یکی ازاین حیوانات می کنیم، مخصوصاً موقع تحویل سال برای آن اهمیت فراوان قایل هستیم و ازطرفی این تفکر و اندیشه حاصل شده است که خصوصیات هر یک ازاین حیوانات تأثیری در وقایع سال جدید دارد و همین طور در روحیات و خلق و خوی و سرنوشت افراد و متولدین آن سال مؤثرمی باشد. مثلاً سال اسب، سالی پرتحرک و پرفعالیت، با پیروزی تلقی می شود و یا سال سگ، سالی پرمخاطره و توأم با سوءتفاهم و دشمنی و ستیز می باشد.مطالب سایت | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

دوشنبه 26 اسفند 1392 - 21:55:55


نحوه پیدایش (سین) در زبان ترکی و فولکلور آن(علی خسروی)


یئدی سین ( هفت تایش)

در زبان ترکی اسم یا صفت صرف می شود که در زبان شناسی به این صرف اسم و صفت
دکلنسین گفته می شود
در ترکی در وضیعت "رائی" اککوستیو اگر اسم یا صفت به مصوت ختم شود پسوند "سین"یا "سینی"می گیرد مثل : واژه‌های "آتا" یا "دده"
در این جمله "پدرش را دیدم" (آتاسین [دده سین]) گوردوم)
همان گونه که گفته شد چون این اسم‌ها به مصوت ختم می شوددر حالت "رائی"پسوند "سین"می گیرداز این رو این واژه‌ها نیز : آتا،دده،باجی،اوجا، آرا...
در مورد عدد‌ها نیز همین گون است
عددهای ایکی (۲) ، آلتی (۶) ، یئددی (۷) ، اون ایکی (۱۲) ، ییرمی (۲۰) ، اللی (۵۰) ...
چون به مصوت ختم می شوند در وضیعت اککوستیو پسوند "سین" و "سینی"خواهند گرفت
مثل : ایکی سین (دو تایش را) ، آلتی سین ، یئددی سین ، اللی سین ...

در هنگام تحویل سال در فولکلور آذربایجان این گونه گفته می شود :
آیدین ، برکت زادلاردان یئددی سین سفرییه قویون (از چیز هائی که سمبل برکت و روشنائی اند هفت تایش را بگذارید)

این هفت مورد تقریبا از این قرارند:

۱. کتاب آسمانی (سمبل اعتقادی)
۲. سو (آب : سمبل پاکی و حیات و روشنائی)
۳. بوغدا و برخی غلات دیگر (گندم : محصول روی زمین و سمبل غذا )
۴. میوه [مخصوصا سیب و سنجد که تا آن موقع می ماندند] (سمبل برکت روی درخت)
۵. یومورتا (تخم مرغ : سمبل برکت حیوان)
۶. سیککه ( سکه : سمبل برکت داد و ستد)
۷. گؤیه رتی (سبزه : سمبل رویش و تازه شدن ادامه ی حیات است)
که در نتیجه سال کهن به برکت سال جدید پیوند می خورد

منبع : خانه ی فرزندان آذربایجان (أاا.گ.و) ، کانون آذربایجان شناسی دانشگاه تبریز
پاییز ۱۳۸۳مطالب سایت | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

يكشنبه 25 اسفند 1392 - 23:03:28


عکسهای از مراسم بزرگداشت متوفیان سال ۱۳۹۲ (همتعلی معزز)


عکسهای که مشاهده خواهید نمود را آقای همتعلی معزز برای سایت ارسال کرده اند.عکسها و تصاویر | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

شنبه 24 اسفند 1392 - 22:23:04


عکسهای زیبا از کورعباسلو(خسرو مرادزاد)
عکسها و تصاویر | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

پنجشنبه 22 اسفند 1392 - 07:51:18


مراسم بزرگداشت متوفیان سال 1392 کورعباسلو


انالله و اناالیه راجعون

بدین وسیله به اطلاع کلیه اهالی محترم کورعباسلوهای ساکن تهران میرساند طبق سنوات گذشته
همزمان با آخرین جمعه سال، هیئت امام زمان(عج) و هیئت منتظران به حضرت مهدی(عج) مراسمی
به منظور بزرگداشت متوفیان سال با حضور اعضاء خانواده‌های معزا برگزار می نمایند.

مراسم امسال در روز جمعه ۹۲/۱۲/۲۳ از ساعت ۱۰ الی ۱۱:۳۰ صبح برگزار خواهد شد.

از تمامی برادارن و خواهران محترم دعوت میشود جهت شادی روح آن عزیزان از دست رفته در مراسم حضور
بهم رسانند.

مجلس آقایان در خیابان خواجه نظام الملک ایستگاه اکبریان، مسجد جبرئیل برگزار خواهد شد.
مجلس خانمها در خیابان استاد حسن بنا کوچه شاهمرادی مسجد محمد(ص) برگزار خواهد شدمطالب سایت | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

يكشنبه 18 اسفند 1392 - 22:06:56


آخرين جمعه سال، نماد همبستگي اهالي كورعباسلو(بلود کریمی)


چند سالي است كه اهالي محترم كورعباسلو در آخرين جمعه سال در مسجد كورابازلي‌ها گرد هم مي آيند تا با افرادي كه در طول سال دچار مصيبت شده وعزيزي را از دست داده اند ديدار و همدردي نمايند و ياد و خاطره درگذشتگان را گرامي بدارند.

اين گردهمايي از جهات مختلف حائز اهميت است. دشواريهاي خاص زندگي در كلانشهرهااز قبيل وسعت وگستردگي شهر، ترافيك و پراكندگي محل هاي زندگي و كسب و كار افراد، تبعات اقتصادي و اجتماعي ناشي از زندگي دركلانشهر‌ها و به ويژه صرفه جويي در وقت افراد و ..... همه از عواملي است كه در شكل گيري و اجراي اين گردهمايي نقش داشته اند.

در اينجا ضمن قدرداني از همه بزرگان و همشهرياني كه چنين سنت با شكوهي را پايه گذاري كردند و همه ساله در برگزاري آن مشاركت مي نمايند، بايد خاطر نشان كرد كه نشست آخرين جمعه سال به نماد همبستگي كورابازلي‌ها تبديل شده است. بحث آشاغي باش و يوخاري باش ديگر به تاريخ پيوسته و همه كورابازلي‌ها يكدل و يكرنگ در كنار همديگر دراين نشست شركت مي كنند وعلاوه بر تسليت و تعزيت مسائل و مشكلات كوراباز را طرح و بررسي مي نمايند.

همه مي دانيم كه كورابازلي‌ها با همت بالاي خود و باهمياري، كوراباز را به روستاي نمونه استان اردبيل تبديل كرده اند. جاي تاسف نيست كه كورابازلي‌ها با همه امكانات و پتانسيل هايي كه دارند در اين شهر از داشتن يك حسينيه مناسب و شايسته محروم باشند؟ بياييد چاره اي بينديشيم و با استفاده از همه امكانات خود اين مشكل را حل كنيم.

راهكاري كه پيشنهاد مي شود اين است كه شايد با واگذاري مساجد جبرئيل پور و محمد به دولت، به توان زمين مناسبي تهيه و با كمك خيرين و همياري كورابازلي‌ها حسينيه مناسب و مدرني را احداث نماييم. بااميد به همبستگي بيشتركورابازلي‌ها درنشست آخرين جمعه سال شركت نماييم.

بلود كريميمطالب سایت | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

يكشنبه 18 اسفند 1392 - 08:21:16


ترکها و ایران3(علی خسروی)


ترکها و ایران(۱۷)

(موجوديت، هويت و راهمان)
يازار : ياشار تبريزلي
کاري از : مرکز تحقيقات مجتمع دانشگاهيان آذربايجاني (آبتام)
نشاني مرکز : تهران- صندوق پستي ۱۵۹-۱۶۸۴۵

تعویض نام مکانها و شهرها

از دیگر اقدامات شونیسم که با سرکار آمدن دیکتاتوری رضا خان آغاز شد تغییر نام مکانها به اسامی فارسی در ایران بود! سیستم شونیسم علاوه بر تکه تکه کردن آذربایجان در استانهایی با اسامی مختلف چون آذربایجان شرقی و غربی و همدان و زنجان و مرکزی و اخیرا اردبیل و اعطای بعضی قسمتهای منطقه آذربایجان به استانهای همجوار (تهران، گیلان ، كردستان و كرمانشاهان) ، به تعویض نام بعضی شهرها نیز اقدام کردند که از آن جمله اند[۱۸] :

باش سوما ← صومعه علیا،
آشاغی سوما ← صومعه سفلی،
سئیوان ← سگبان ،
كئچی قیران ← بزكش،
بین گول ← هزاربركه ،
موتاللیق ← متعلق،
جووه ت ← جوبند،
كوشك سارای ← كشك سرای،
پشتو ← پشتاب،
پینه شالوار ← شاد باد،
میو ← میاب،
خوجا‌موجا ← خواجه مرجان،
اورمیه ← رضائیه،
سالماس ← شاهپور،
سولدوز ← نقده،
قول قاسیم ← گل قاسم،
توفارقان ← آذرشهر‌دهخوارگان،
قره چور ← سیاه چور،
شارابخانا ← شرفخانه،
كوجووار ← كجاآبا،
داش آتان ← دانش آباد،
بارش ← بارنج،
خاروانا ← خروانق ،
سیدآوا ← سعیدآباد،
اووشار ← افشار،
سلمان كندی ← سلمان كند،
ینگی جه ← نیكجه،
سوماقلو ← سماق ده،
تاتائوچای ← سیمین رود،
قوشاچای‌ایكی سو ← میاندوآب،
قره گؤلی ← كج ساران،
واسمیش ← باسمنج،
قره سو ← سیاه چشمه،
آرازبار ← ارسباران،
یام ← پیام،
ملیك كندی ← ملكان،
آجی چای ← تلخه رود،
هلاكو ← هرزند،
باش بولاق ← سرچشمه،
سووش بولاق ← مهاباد،
قاراچای ← سیه رود،
قوروچای ← شاه آباد،
دوه چی ← شتربان،
انه مه ← انانق،
قره سو ← سیاهاب،
قره گؤل ← سیاه گل،
قیزیل اوزن ← سفیدرود،
قبله بولاق ← قبله چشمه،
زنگان ← زنجان،
سایین قالا ← شاهین دژ،
خیوه(خیاو) ← مشگین شهر،
میشوو ← میشاب،
ساوالان ← سبلان،
قافلانتی ← قافلانكوه،
خوجا ← خواجه،
ساری قه یه ← سارقیه،
آخماقه یه ← احمقیه،
گوموش تپه ← گومشیان،
گوموش قیه ← دمشقیه،
تیکان تپه ← تکاب.

شونیسم‌ها به نامهای ترکی در مرزهای سیاسی ایران اکتفا نکرده و نام منطقه‌ای در جمهوری آذربایجان یعنی آران را هم به همه جمهوری آذربایجان (آذربایجان شمالی) نسبت دادند تا بدینگونه نام آذربایجان را از صحنه سیاسی دنیا محو کنند! اما علی رغم آرزوی این دشمنان اکنون ملت آذربایجان در شمال رود آراز دارای دولتی مستقل ، پرچم و سرود ملی وعضویت در سازمان ملل و پارلمان اروپاست.مطالب سایت | ارسال نظر: 0 |  نسخه مناسب برای چاپ

جمعه 16 اسفند 1392 - 09:09:25


برو به صفحه       >>